УТВРЂЕЊЕ ПОСТОЈАЊА ВАНБРАЧНЕ ЗАЈЕДНИЦЕ
Припремио: Судија Марјан Ранђеловић
ВОДИЧ ЗА СТРАНКЕ
Одредбом члана 62. став 5. Устава Републике Србије, ванбрачна заједница изједначена је са брачном.
Појам ванбрачне заједнице одређен је помоћу три кључна елемента, а то су:
1) заједница живота жене и мушкарца као ванбрачних партнера;
2) дужина трајања заједнице живота и
3) непостојање брачних сметњи.
Заједница живота за брак је последица, а за ванбрачну заједницу услов постојања у смислу да ако ње нема, нема ни ванбрачне заједнице. Да би ванбрачна заједница живота постојала треба да је карактерише одређена трајност и стабилност, брига и нега између ванбрачних партнера, обављање кућних послова, узајамно издржавање у оквиру материјалних могућности. Договор о вођењу одвојених домаћинстава и различитим местима становања искључује постојање ванбрачне заједнице. Ванбрачна заједница разликује се од емотивне везе по постојању заједнице живота једног мушкарца и једне жене која подразумева укупност емотивних, интелектуалних, економских и социјалних односа ванбрачних партнера, чије је постојање познато трећим лицима, и која настаје њиховим саживљавањем и раскида се престанком намере остваривања те заједнице или смрћу једног од двоје ванбрачних партнера. Права и дужности ванбрачних партнера изједначена су са правима и дужностима супружника.
Одредба чл.4. ст.1. Породичног закона прописује да је ванбрачна заједница трајнија заједница живота жене и мушкарца, између којих нема брачних сметњи.
Ванбрачна заједница не производи дејство уколико су у време њеног заснивања постојале следеће брачне сметње: брачност, крвно сродство, сродство засновано потпуним усвојењем, душевна болест и неспособност за расуђивање, осим ако је нека сметња у међувремену престала.
Предлагач има правни интерес да се утврди постојање ванбрачне заједнице, ради остваривања права на породичну пензију, у смислу чл.28. ст.2. Закона о пензијском и инвалидском осигурању.
Породица, мајка, самохрани родитељ и дете у Републици Србији уживају посебну заштиту сходно чл.66. ст.1. Устава РС. У случају смрти осигураника, пензијским и инвалидским осигурањем обезбеђује се члановима његове породице материјална и социјална сигурност кроз право на породичну пензију. Да би се право на породичну пензију могло остварити морају бити испуњени законом утврђени услови како на страни умрлог осигураника, односно корисника права, тако и посебни услови које треба да испуњавају чланови породице.
Право на породичну пензију могу остварити чланови породице умрлог осигураника који је навршио најмање пет година стажа осигурања или је испунио услове за старосну, превремену старосну пензију или инвалидску пензију или умрлог корисника старосне, превременe староснe пензијe или инвалидске пензије, сходно чл.27. ст.1. тач. 1. и 2. Закона о пензијском и инвалидском осигурању. Члановима породице умрлог осигураника, односно корисника права сматрају се и ванбрачни партнери у складу са прописима којима се уређују породични односи, као и деца, рођена у браку или ван брака, у смислу чл.28. ст.1. тач.1. и 2. Закона о пензијском и инвалидском осигурању.
Одредбом чл.28. ст.2. Закона о пензијском и инвалидском осигурању прописано је да право на породичну пензију може остварити супружник и ванбрачни партнер, уколико су брак, односно ванбрачна заједница живота трајали најмање три године, или ако са умрлим осигураником, односно корисником права, има заједничко дете.
Постојање ванбрачне заједнице утврђује се у ванпарничном поступку, у смислу чл.28. ст.4. Закона о пензијском и инвалидском осигурању, а узимајући у обзир да је захтев за утврђење постојања ванбрачне заједнице, захтев за утврђење чињенице.
Предлог ради утврђења постојања ванбрачне заједнице треба да садржи следеће:
ПОДАЦИ О ПРЕДЛАГАЧУ
(име, презиме, адреса пребивалишта, ЈМБГ)
ПОДАЦИ О ПРОТИВНИЦИМА ПРЕДЛАГАЧА
(заједничка деца ванбрачних партнера и деца преминулог ванбрачног партнера из неког другог брака или ванбрачне заједнице-њихова имена, презимена, адресе пребивалишта, ЈМБГ)
ПОДАЦИ О ПРЕМИНУЛОМ ВАНБРАЧНОМ ПАРТНЕРУ
(име, презиме, адреса пребивалишта, ЈМБГ)
ПОДАЦИ О ВРЕМЕНСКОМ ТРАЈАЊУ ванбрачне заједнице (од – до)
ПОДАЦИ О СВЕДОЦИМА
(име, презиме, адресе пребивалишта 2 сведока који ће на рочишту бити саслушани на околност постојања ванбрачне заједнице)
Уз предлог се подносе следећи докази :
- Извод из матичне књиге рођених за предлагача
- Извод из матичне књиге рођених за противнике предлагача – заједничку децу и децу преминулог ванбрачног партнера из неког другог брака или ванбрачне заједнице
- Извод из матичне књиге умрлих за другог ванбрачног партнера
Образац предлога можете преузети из секције сајта “Документи – Обрасци” или одавде.